Babamasszázs
A babamasszázs több évezredes hagyományának őshazája India, ahol anyáról gyermekre szállt át a tudomány. A masszázs egy szavak nélküli kommunikáció, mellyel szeretetet, nyugalmat és érzelmeket tudunk közvetíteni a baba felé.
A babájukat intuíciójuk (ösztönük) alapján gondozó kismamák és kispapák tudják, hogy a rendszeres és szívből jövő szeretettel teli odafigyelés, ölelgetés, ringatás, simogatás, szeretgetés a baba testi – lelki fejlődését szolgálja. A hiedelmekkel ellentétben egyáltalán nem a baba elrontásáról, elkényeztetéséről van szó, sokkal inkább a szülő és gyermek közötti erős kapocs kialakításának egyik jelentős módja. Ennek egyik formája a babamasszázs.
Cél az, hogy a szülők megtanulják, hogyan tudják babájukat korának és fejlődési szakaszának megfelelően masszírozni, mellyel elősegítik az izomrendszer fejlődését és a megfelelő mozgáskoordináció kialakulását.
Milyen hatásai vannak?
- immunrendszer működését serkenti
- serkenti a vérkeringést
- segít a babának a saját testét felfedezni
- segíti az idegrendszer és az érzékszervek fejlődését
- izomrendszer fejlődését serkenti
- mozgáskoordinációt fejleszti
- erősíti a szülő – gyermek kapcsolatot
Milyen gyakorisággal javasolt?
Akár a mindennapi babaápolási teendők közé beilleszthető a masszázs, hisz csak rövid időt vesz igénybe. Legmegfelelőbb időpont a masszáshoz, mikor a baba ébren van és nyugodt. Fontos, hogy a masszázst sose erőltessük rá a babára. Figyeljünk oda jelzéseire, és csak akkor folytassuk, ha észrevehetően élvezi babánk.
Nem utolsó sorban a babamasszázs elősegíti a szülök önismeretét, és önértékelési fejlődését is.